Međunarodna suradnja
Program Erasmus+ nastavlja se na postignuća ostvarena tijekom više od 25 godina provedbe europskih programa u područjima obrazovanja, osposobljavanja i mladih koji obuhvaćaju dimenziju suradnje unutar Europe i međunarodne suradnje. Erasmus+ rezultat je integracije sljedećih europskih programa koje je Komisija provodila u razdoblju 2007. – 2013.:
- Program cjeloživotnog učenja
- Program mladi na djelu
- Program Erasmus Mundus
- Tempus
- Alfa
- Edulink
- Programi suradnje s industrijaliziranim državama u području visokog obrazovanja.
Tim su se programima podupirale aktivnosti u područjima visokog obrazovanja (uključujući njegovu međunarodnu dimenziju), strukovnog obrazovanja i osposobljavanja, školskog obrazovanja, obrazovanja odraslih i mladih (uključujući njihovu međunarodnu dimenziju).
Erasmus+ usmjeren je jačanju znanja i vještina te zapošljivosti europskih građana kao i unaprjeđenju obrazovanja, osposobljavanja te rada u području mladih i sporta. Programom će se općenito podržati aktivnosti, suradnja i alati koji su u skladu s ciljevima strategije Europa 2020. i njezinim vodećim inicijativama, kao što su Mladi u pokretu i Program za nove vještine i radna mjesta. Programom će se, također, pridonijeti, otvorenim metodama koordinacije, ostvarenju ciljeva Strateškog okvira za obrazovanje i osposobljavanje i Europske strategije za mlade.
Erasmus+ sastoji se od sljedećih aktivnosti:
- Ključna aktivnost 1 – Mobilnost u svrhu učenja za pojedince – odnosi se na mobilnost učenika (učenika, studenata, pripravnika, mladih, volontera) i osoblja (djelatnici u odgoju, obrazovanju i području mladih iz javnih ustanova i organizacija civilnog društva)
- Ključna aktivnost 2 – Suradnja za inovacije i razmjenu dobre prakse – udruživanje znanja i vještina, projekti izgradnje kapaciteta koji pružaju podršku suradnji s partnerskim zemljama.
- Ključna aktivnost 3 – Podrška reformi politika – znanje u području obrazovanja, osposobljavanja i mladih potrebno za razvoj politika temeljenih na podacima i praćenje politika u okviru strategije Europa 2020.
- Jean Monet – centralizirana je aktivnost koja za svrhu ima potporu institucijama i aktivnostima u području europskih integracija.
- Sport – akcije u području sporta pružat će potporu: zajedničkim partnerstvima, neprofitnim europskim sportskim događanjima, dijalogu s relevantnim europskim dionicima te podršku sportskim događanjima u okviru pojedinog programa predsjedanja EU.
Akademska mobilnost koja se potiče Erasmus+ programom pruža pojedincu iskustvo studiranja, rada i života u drugačijem akademskom, kulturnom i društvenom okruženju. Kao rezultat toga, osobe koje sudjeluju u projektu mobilnosti povećavaju svoje mogućnosti za zapošljavanje te konkurentnost na tržištu rada.
Izvršna agencija za obrazovanje, kulturu i audiovizualnu politiku iz Bruxellesa objavila je rezultate natječaja za Erasmus povelju za visoko obrazovanje za razdoblje 2014. – 2020. Europskoj poslovnoj školi Zagreb dodijeljena je nova Erasmus povelja u visokom obrazovanju (ECHE), čime je omogućeno sudjelovanje u aktivnostima novog Erasmus+ programa za razdoblje 2014. – 2020.
Međunarodna suradnja Europske poslovne škole Zagreb s različitim institucijama diljem svijeta realizira se preko Inovacijskog razvojnog centra (IRC).
Studentima omogućavamo odvijanje mobilnosti Erasmus+ programom u svrhu studijskog boravka i za obavljanje stručne prakse u inozemstvu. Studenti se mogu prijaviti na natječaj koji redovito objavljujemo na našim web-stranicama ili mogu sami doći s prijedlogom institucije i zemlje u koju žele otići u okviru Erasmus+ programa. Također, nudimo brojne mogućnosti unutar Erasmus+ mobilnosti za naše nastavno i nenastavno osoblje, prije svega stručno usavršavanje i održavanje nastave u zemljama Europske Unije, a u sklopu navedenog programa pozivamo i utjecajne goste predavače iz inozemstva.